Kamieniołomy steatytu

Cała działalność firmy Tulikivi jest uzależniona od zasobów steatytu. Firma utrzymuje stały rozwój finansowy poszukując złoży tego surowca i zapewniając ich odpowiednią jakość. Obecnie Tulikivi dysponuje przebadanymi zasobami steatytu, których wystarczy na około 65 lat przy zachowaniu aktualnego tempa produkcji. Naszym celem jest dalsze zwiększenie rezerw surowca i dlatego też stale poszukujemy i badamy nowe złoża.

Kamieniołomy steatytu należące do Tulikivi znajdują się w Juuka, Suomussalmi i Kuhmo, w Finlandii.

Złoża steatytu na całym świecie

Wiadomo, że w Finlandii znajduje się ponad sto złóż steatytu, z których większość zlokalizowana jest w Finlandii wschodniej. Fiński geolog Benjamin Frosterus, jeden z założycieli Finska Täljsten Ab (Suomen Vuolukivi Oy), badał złoża steatytu w Finlandii wschodniej już na przełomie XIX i XX w. Wybrał steatyt z rejonu Juuka, który uważa się za jeden z najlepszych na świecie pod względem ilości i jakości. Większość steatytu Tulikivi wydobywa się właśnie w tym regionie.

Złoża talku i steatytu znajdują się na całym świecie. Bogate złoża steatytu zlokalizowane są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w okolicach Uralu i Karelii, w Rosji. Największe i najbardziej rozległe złoża steatytu umiejscowione są w krajach nordyckich, w Finlandii.